![Το Animasyros ξεκινά με τον «Χρύσιππο»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2544938/chrysippos.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με μία μαγνητοσκοπημένη θεατρική παράσταση σηκώνει τα πανιά του το 13ο Animasyros, που κόντρα σε όποιες δυσκολίες τηρεί το καθιερωμένο ραντεβού του με το νησί των Κυκλάδων και το κοινό του animation. Ο λόγος για την παράσταση «Χρύσιππος» σε κείμενο Δημήτρη Δημητριάδη, την οποία είδαμε πριν από ένα χρόνο στο Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου.
Η ευρεία χρήση του animation στην παράσταση από το σκηνοθέτη Θάνο Σαμαρά, τη φέρνει πρωταγωνιστή στη φετινή πρεμιέρα του Animasyros (23/9, Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Κυκλάδων), ενώ το Σάββατο 26 του μήνα, ο σκηνοθέτης θα παρουσιάσει το ανέβασμα στην Αγορά του Φεστιβάλ. Πρόκειται για ένα έργο με υποδειγματική queer γραφή, ενώ ο σκηνοθέτης υπέγραψε όλη την εικονοπλασία της παράστασης (κίνηση, κουστούμια, φωτισμοί, σχεδιασμός ήχου).
Το φεστιβάλ θα διαρκέσει έως τις 27 Σεπτεμβρίου, ενώ θα προβληθούν 180 ταινίες σε open air οθόνες στη νησί της Σύρου και ψηφιακά στην νέα screening πλατφόρμα που λάνσαρε φέτος η διοργάνωση. Οι phygital προβολές είναι πάντα με ελεύθερη πρόσβαση και θα παίζονται ταυτόχρονα φυσικά και ψηφιακά, ενώ στις φυσικές προβολές τηρούνται όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας.