![Δείτε το πρώτο teaser για το «Ζίζοτεκ» του Βαρδή Μαρινάκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2536241/zizotek1_7807.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Εννέα χρόνια μετά το γυρισμένο στα Ζαγοροχώρια ντεμπούτο του «Μαύρο Λιβάδι», ο σκηνοθέτης Βαρδής Μαρινάκης επιστρέφει με την ταινία «Ζίζοτεκ», η οποία θα κάνει παγκόσμια πρεμιέρα στο σημαντικό φεστιβάλ του Κάρλοβι Βάρι συμμετέχοντας στο διαγωνιστικό τμήμα East of the West.
Στην ταινία πρωταγωνιστεί η Πηνελόπη Τσιλίκα («Μικρά Αγγλία») στο ρόλο μιας μητέρας η οποία εγκαταλείπει τον εννιάχρονο γιο της (Αύγουστος Λάμπρου-Νεγρεπόντης) σε ένα πανηγύρι στα σύνορα Ελλάδας – Βουλγαρίας. Το αγόρι βρίσκει καταφύγιο σε μια καλύβα καταμεσής του δάσους, η οποία ανήκει στον Μηνά (Δημήτρης Ξανθόπουλος), έναν μοναχικό και ιδιότροπο μεσήλικα. Αν και στην αρχή η μεταξύ τους σχέση είναι ψυχρή, με τον άντρα να αρνείται να περιθάλψει το παιδί, στην πορεία και εξαιτίας μιας σειράς γεγονότων, οι δυο τους σχηματίζουν την οικογένεια που είχαν ανάγκη εδώ και καιρό.
![Δείτε το πρώτο teaser για το «Ζίζοτεκ» του Βαρδή Μαρινάκη - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2536241/zizotek2_7808.jpg)
Τα γυρίσματα της ταινίας έγιναν στην Αθήνα, την Ξάνθη και τις γύρω περιοχές της πόλης όπως Δαφνώνα, Τοξότες, Κομνηνά, στα Στενά του Νέστου, και στο δάσος Κοτζά Ορμάν.
Δείτε το teaser του «Ζίζοτεκ»:
Συντελεστές:
Σε πρώτη εμφάνιση ο Αύγουστος Λάμπρου-Νεγρεπόντης | Συμπρωταγωνιστούν: Δημήτρης Ξανθόπουλος, Πηνελόπη Τσιλίκα, Νίκος Γεωργάκης | Σκηνοθεσία / Σενάριο: Βαρδής Μαρινάκης | Συν-σεναριογράφος: Σπύρος Κρίμπαλης | Μοντάζ: Λάμπης Χαραλαμπίδης | Διεύθυνση Φωτογραφίας: Χριστίνα Μουμούρη | Σκηνογράφοι: Πηνελόπη Βαλτή, Σταύρος Λιόκαλος | Ενδυματολόγος: Εύα Γουλάκου | Μακιγιάζ / Μαλλιά: Ιωάννα Λυγίζου | Casting: Τατιάνα Βέρμπη & Athens Casting | Σχεδιασμός Ήχου: Κώστας Φυλακτίδης, Περσεφόνη Μήλιου | Μίξη Ήχου: Κώστας Φυλακτίδης | Color Grading: Μάνος Χαμηλάκης (235) | VFX ΕΦΕ: IXOR VFX, KINEMATIC, Μιχάλης Γκιόκας | Συμπαραγωγοί: ΙΧΟR VFX, δυοτριανταπέντε, STEFI & LYNX, Mabrida Studios, Βαρδής Μαρινάκης | Με την υποστήριξη του Ε.Κ.Κ., και της ΕΡΤ Α.Ε. | Associate Producer: Ορφέας Περετζής | Παραγωγός: Κωνσταντίνος Βασίλαρος | Εταιρία Παραγωγής: Studio Bauhaus.
Το teaser επιμελήθηκε ο Νίκος Πάστρας.
Poster | Σκίτσο: fred_afraid | Σχεδιασμός: Ιφιγένεια Βασιλείου
![Δείτε το πρώτο teaser για το «Ζίζοτεκ» του Βαρδή Μαρινάκη - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2536241/zizotek-poster_7809.jpg)