![Το απόλυτο κακό ξαναζωντανεύει στο τρέιλερ του «It: Chapter 2»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2535315/it2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Δύο χρόνια μετά το τρομο-χιτ «Το Αυτό» με τον κλόουν Πένιγουαϊζ να μας δημιουργεί νέους εφιάλτες, ο σκηνοθέτης της ταινίας Άντι Μουσιέτι επιστρέφει πίσω από την κάμερα για τις ανάγκες του σίκουελ «It: Chapter 2».
Οι παιδικοί φίλοι που είχαν σχηματίσει τη «Λέσχη των Χαμένων» έχουν πια μεγαλώσει, με τους ρόλους τους να κρατάνε πρωτοκλασάτοι ηθοποιοί όπως η Τζέσικα Τσαστέιν, ο Τζέιμς ΜακΑβόι και ο κωμικός Μπιλ Χέιντερ. Στο πρώτο τρέιλερ του σίκουελ βλέπουμε την Τσαστέιν να επιστρέφει στην πόλη του Ντέρι, και να έχει έναν παράξενο και εντελώς ανατριχιαστικό διάλογο με μια ηλικιωμένη κυρία, η οποία τής αποκαλύπτει πως έχει μια πολύ στενή σχέση με τον σατανικό κλόουν...
Στο σχεδόν τρίλεπτο βίντεο όπου πρωτοστατεί η συγκεκριμένη σκηνή, η πραγματικότητα συναντά τον εφιάλτη, και το μακάβριο το κωμικό, σε μια απολαυστική ισορροπία η οποία ελπίζουμε να ανταμείψει τις προσδοκίες. Μην ξεχνάτε πως το reboot του «Αυτό» είχε σπάσει ρεκόρ και ταμεία όταν κυκλοφόρησε, επομένως η ανυπομονησία για το νέο κεφάλαιο βρίσκεται στα ύψη.