Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, η Ένωση Ελληνικού Ντοκιμαντέρ, σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης και την Ταινιοθήκη της Ελλάδος διοργανώνουν ένα τετραήμερο αφιέρωμα (18-21/4) στο ελληνικό ντοκιμαντέρ.
Το αφιέρωμα «Με τα μάτια ανοιχτά», περιλαμβάνει προβολές, συζητήσεις και masterclasses, χωρίς να λείπουν οι πρεμιέρες ελληνικών και ξένων παραγωγών. Οι υπεύθυνοι του αφιερώματος δεν ξεχνούν τον πρόσφατα εκλιπόντα κινηματογραφιστή Γιώργο Καρυπίδη, και διοργανώνουν προς τιμήν του προβολές των ταινιών του.
Μεταξύ των 18 μικρού και μεγάλου μήκους ταινιών του αφιερώματος, ξεχωρίζει το υποψήφιο για Όσκαρ «Of Fathers and Sons» του Σύριου σκηνοθέτη Ταλάλ Ντερκί. Ακόμη εντοπίζουμε το «λπ» (Χρήστος Πέτρου), αφιερωμένο στη μουσικό Λένα Πλάτωνος και την προσφορά της στην ελληνική ηλεκτρονική μουσική σκηνή όπως επίσης ντοκιμαντέρ που προβάλλονται αμέσως μετά το πρόσφατο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης. Ανάμεσά τους τα «Για Χωρίς Λόγο» (Σταύρος Ψιλλάκης) και «Sugartown: Για Μια Χούφτα Ψήφους» (Κίμωνας Τσακίρης).
Από τις 18:00, λοιπόν, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος, το αφιέρωμα είναι ανοιχτό στο κοινό με είσοδο 5€ ημερησίως.
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα του αφιερώματος εδώ: