![Δείτε την εκπομπή του ARTE για το νέο κύμα του ελληνικού σινεμά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2518101/zois.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το μεγαλύτερο καλλιτεχνικό τηλεοπτικό δίκτυο στην Ευρώπη, το πασίγνωστο ARTE ζουμάρει στο νέο ελληνικό σινεμά και τους εκπροσώπους του. Η δημοφιλής εκπομπή Tracks αποφάσισε να ερευνήσει την άκρως ενδιαφέρουσα περίπτωση του «νέου κύματος του ελληνικού σινεμά» (όπως το ονομάζουν οι παραγωγοί του), προσπαθώντας να αναλύσουν το κινηματογραφικό φαινόμενο που σαρώνει τα βραβεία στα μεγάλα ευρωπαϊκά σινεμά την τελευταία επταετία.
Το αφιέρωμα ξεκινάει με το σποτ της Μπιενάλε, που είχε σκηνοθετήσει ο Γιώργος Ζώης το 2011 και είχε λογοκριθεί από την δημόσια τηλεόραση προκαλώντας ένα πρωτοφανές κύμα υποστήριξης από τον τύπο και τα social media. Στη συνέχεια ο Έλληνας σκηνοθέτης μιλά για την πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του «Interruption» που προβλήθηκε στην Βενετία και έκανε μια αξιοπρόσεκτη φεστιβαλική πορεία, αλλά και τι είδους τέχνη χρειάζεται να παραχθεί μέσα στο ζοφερό περιβάλλον μιας ανυπολόγιστης κρίσης.
Στη συνέχεια, στην κάμερα του ARTE μιλάει η Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, μια από τις πρωτεργάτριες της πρόσφατης ακμής του ελληνικού σινεμά. Ξεκινώντας από το τελευταίο φιλμ της «Chevalier», που κέρδισε το πρώτο βραβείο στο Φεστιβάλ του Λονδίνου, η εκπομπή κάνει μια αναδρομή στο έργο της ξεκινώντας από τον «Κυνόδοντα» (στον οποίο ήταν συμπαραγωγός) και φτάνοντας στο «Attenberg».
Δείτε παρακάτω το εξαιρετικό επεισόδιο του Tracks που είναι αφιερωμένο στο νέο κύμα του ελληνικού σινεμά με ελληνικούς υπότιτλους. Όπως γράφουν και οι Γερμανοί συνάδελφοι του ARTE «H Αθηνά Τσαγγάρη, ο Γιώργος Λάνθιμος και ο Γιώργος Ζώης, οι cineaste σκηνοθέτες του Νέου Ελληνικού Κύματος προτείνουν τα πάντα εκτός από τα συνηθισμένα»... Ας ξορκίσουμε, λοιπόν, την κοινοτυπία με την εγχώρια πρωτοπορία.