Το κύκνειο άσμα του μεγάλου Πολωνού δημιουργού Αντρέι Βάιντα, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή σε ηλικία 90 ετών, είναι η ταινία έναρξης του φετινού Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, που ξεκινά στις 17 και ολοκληρώνεται στις 27/11 στις αίθουσες Τριανόν και Ααβόρα. Το «Afterimage», που θα προβληθεί την Τετάρτη 14/16 στο Άστορ (θα διατεθεί και ένας αριθμός εισιτηρίων για το κοινό) και στην συνέχεια θα προβληθεί και στην ενότητα «Διεθνής Εικόνα σε Πρώτη Προβολή», είναι η βιογραφία του Βλαντισλάβ Στρεμίνσκι, ενός κονστρουκτιβιστή ζωγράφου που αρνήθηκε να συμμορφωθεί με τις επιταγές της Κομουνιστικού Κόμματος, χάνοντας τη δουλειά και το κύρος του.
Δείτε το πρόγραμμα:
Όσο για το Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, το «α» συγκροτεί και φέτος μια πενταμελή επιτροπή που θα απονείμει το βραβείο κοινού (δηλώστε συμμετοχή εδώ). Ακολουθεί το τρέιλερ του «Afterimage»
Το κύκνειο άσμα του Βάιντα ανοίγει το Πανόραμα
Το «Afterimage» του μεγάλου Πολωνού δημιουργού Αντρέι Βάιντα είναι η ταινία έναρξης του φετινού Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, που ξεκινά στις 17/11 στις αίθουσες Τριανόν και Ααβόρα.