![Οι Νύχτες Πρεμιέρας συνεχίζονται δυναμικά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516706/dancer-2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ασταμάτητη κινηματογραφική κουβέντα, πάρτι, μπόλικα sold out και πάρα πολλές ταινίες. Οι 22ες Νύχτες Πρεμιέρας δεν διέψευσαν τις προσδοκίες του αθηναϊκού κοινού, προετοιμάζοντας σε χρόνο-ρεκόρ ένα πλούσιο σε σινεφίλ συγκινήσεις φεστιβάλ. Ας μη μας πιάνει κατάθλιψη από τώρα όμως, αφού έχουμε ακόμη πέντε γεμάτες ημέρες μπροστά μας.
Έτσι μπορείτε, αν η όρεξή σας τραβάει τρόμο, την Πέμπτη 29/9 να δείτε το δανέζικο «Σέλεϊ» (Δαναός, 10.30 μ.μ.) του Αλί Αμπάσι, ένα νοσηρό θρίλερ που μετατρέπει τη μητρότητα σε… εφιάλτη. Αύριο Παρασκευή 30/9 επαναπροβάλλεται το ιρανικό «Στη Σκιά του Φόβου» του Μπαμπάκ Ανβάρι (Odeon Όπερα, 10.30 μ.μ.), το οποίο βρίσκεται ανάμεσα στα φαβορί για τη φετινή Χρυσή Αθηνά, ενώ το Σάββατο 1/10 το ντοκιμαντέρ «Orange Sunshine» του Γουίλιαμ Α. Κέρκλεϊ (Δαναός, 6 μ.μ.) μας ταξιδεύει στα ναρκο-ψυχεδελικά χρόνια του χιπισμού.
Για την τελευταία ημέρα, την Κυριακή 2/10, το φεστιβάλ προβάλλει το ντοκιμαντέρ «Ο Χορευτής» του Στίβεν Κάντορ (Δαναός, 7.15 μ.μ.), μια ιδιότυπη βιογραφία του enfant terrible της παγκόσμιας χορευτικής σκηνής Σεργκέι Πολούνιν.
Να θυμήσουμε ότι τα βραβεία των 22ων Νυχτών Πρεμιέρας θα δοθούν το Σάββατο 1/10 στο Ιντέαλ (8.30 μ.μ.) στην τελετή λήξης, όπου και θα προβληθεί το «Εκείνη» του Πολ Βερχόφεν.