![Μουντζίου και Λανέρ στις Νύχτες Πρεμιέρας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516274/Bacalaureat.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το βραβείο σκηνοθεσίας των φετινών Κανών έχει εντάξει στο πρόγραμμά του το Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ της Αθήνας. Πρόκειται για την «Αποφοίτηση» («Bacalaureat») του Κριστιάν Μουντζίου ( «4 Μήνες, 3 Εβδομάδες και 2 Μέρες»), μια διεισδυτική ματιά πάνω στη σύγχρονη μετα-κομουνιστική ρουμανική κοινωνία.
Επίσης στις Νύχτες Πρεμιέρας θα δούμε και μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις του περασμένου Βερολίνου, το ποτισμένο με μαύρο χιούμορ road movie «The First, the Last» του Μπουλί Λανέρ.
Μείνετε συντονισμένοι με το «α» και το athinorama.gr για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το 22ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας», που θα πραγματοποιηθεί φέτος από τις 21 Σεπτεμβρίου ως τις 2 Οκτωβρίου 2016 στους κινηματογράφους Ιντεάλ, Δαναός 1 και Δαναός 2, Όπερα 1 και Όπερα 2 και Ταινιοθήκη.
|Ακολουθεί το τρέιλερ της «Αποφοίτησης» του Κριστιάν Μουντζίου