![Ο Καραγκιόζης στον Φλοίσβο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/250x300/crop/both/0f/0f772f09852a47498cc7b74ce8d80c4b.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Καραγκιόζης στον Φλοίσβο
- Διάρκεια: 50'
Στο Δημοτικό Θέατρο Σκιών Παλαιού Φαλήρου στο Πάρκο Φλοίσβου δίπλα στη θάλασσα θα βρίσκεται για δωδέκατη χρονιά φέτος ο Τάσος Κώνστας με τις «Φιγούρες & Κούκλες» και το πλούσιο ρεπερτόριό του από διασκευασμένες παραδοσιακές κωμωδίες με πρωταγωνιστή τον Καραγκιόζη, που εμπλουτίζει πάντα με σάτιρα και αυτοσχεδιασμό, αλλά και νέα έργα που εμπνέεται από την επικαιρότητα. Ο γνωστός καραγκιοζοπαίκτης κλείνει 25 χρόνια πορείας έχοντας μαθητεύσει δίπλα στον Ευγένιο Σπαθάρη, ο οποίος του έλεγε χαρακτηριστικά ότι «Καλύτερα να πει ο θεατής ήθελα λίγο ακόμα, παρά να κοιτάξει το ρολόι του έστω και μια φορά». Με βάση αυτή τη φιλοσοφία και με όχημα την παράδοση, ο Τάσος Κώνστας παρουσιάζει ένα διαφορετικό έργο κάθε βράδυ, ανανεώνοντας τη σύγχρονη πορεία του λατρεμένου λαϊκού ήρωα.
Για παιδιά ηλικίας από 3 ετών.