![mamageers](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/94/94b600ea9ea54f0380120116682f3c22.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έχεις ακούσει γονείς να "κατηγορούν” τα παιδιά τους; Να λένε στην παιδική χαρά "ο δικός μου είναι γκρινιάρης πολύ” ή "η δικιά μου είναι πεισματάρα;”; Ναι, τα παιδιά είναι άνθρωποι όπως όλοι μας και μάλιστα ανώριμα ακόμα, οπότε έχουν κάθε δικαίωμα να γκρινιάξουν, να πεισμώσουν, να κλάψουν, να φωνάξουν.
Ως γονείς οφείλουμε να τα αγκαλιάζουμε σε κάθε συμπεριφορά τους και να τα βοηθήσουμε να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους ώστε να αντιδρούν και να εκφράζονται με περισσότερη ψυχραιμία και ευγένια. Να σέβονται τους άλλους και τον εαυτό τους.
Διαβάστε περισσότερα στο themamagers.gr.