![παιδί mamagers](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/54/54717c696b3a4261b2dc5b902eda4528.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Για ορισμένους γονείς, η λέξη "ανταγωνισμός" είναι… βαριά. Όχι μόνο επειδή ασκεί μεγάλη πίεση στα παιδιά για να αποδείξουν ότι είναι πρώτα και καλύτερα αλλά επειδή προκαλεί άγχος και αίσθημα ματαίωσης στα παιδιά, αν δεν κερδίσουν. Για να προστατεύσουν τα παιδιά από την απογοήτευση και τη ματαίωση, πολλοί γονείς, αποφεύγουν τελείως τον ανταγωνισμό. Οι ειδικοί στην ανάπτυξη των παιδιών όμως επισημαίνουν ότι ένας μικρός υγιής ανταγωνισμός μπορεί να είναι καλός για τα παιδιά. Εκτός του ότι μαθαίνουν να διαχειρίζονται τις νίκες και τις ήττες, τα βοηθά να αναπτύξουν σημαντικές δεξιότητες που θα χρησιμοποιήσουν αργότερα στην ενήλικη ζωή, όπως η επιμονή, η σπουδαιότητα να παίζει κάποιος με κανόνες και η προσήλωση στον στόχο.
Εάν τα παιδιά ανταγωνίζονται με υγιή τρόπο, μπορεί:
- να συμμετάσχουν ξανά στη δραστηριότητα,
- να μάθουν να κερδίζουν και να χάνουν,
- να μάθουν νέες δεξιότητες και να βελτιωθούν,
- αυξήσουν την αυτοεκτίμησή τους
Διαβάστε περισσότερα στο mamagers.gr