![Selfies](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/56/567b0f0aa77f43fb8a1ea62a582ff886.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Την τελευταία ημέρα της έκθεσης "Selfies" του Δημήτρη Χαντζόπουλου ο εκθεσιακός χώρος "16 Φωκίωνος Νέγρη" προσκαλεί παιδιά ηλικίας 7 έως 14 ετών να ανακαλύψουν μαζί με τον καλλιτέχνη ιστορίες που κρύβονται πίσω από τα έργα της έκθεσης.
Μέσα από παράδοξες συνθέσεις υλικών, ξύλινες επιδαπέδιες και επιτοίχιες κατασκευές, ζωγραφικά έργα με πηλό και papier-mâché, οι χαρακτηριστικές ολόμαυρες φιγούρες των σατιρικών σκίτσων του Δημήτρη Χαντζόπουλου ζωντανεύουν στις τρεις διαστάσεις και δημιουργούν ένα σκηνικό φαντασίας, ενώ με έναν απρόσμενο τρόπο προβληματίζουν για τις επιδράσεις της ψηφιακής πραγματικότητας.
Με κεντρικούς άξονες τη συμμετοχικότητα, την ελεύθερη έκφραση και το βιωματικό παιχνίδι, τα παιδιά ενθαρρύνονται να φανταστούν νέους τρόπους σύνδεσης με τα έργα.
Είσοδος ελεύθερη | Δηλώσεις συμμετοχής στο info@felioscollection.gr
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.
Περισσότερες πληροφορίες
Δημήτρης Χαντζόπουλος. Selfies
Σε γλυπτά και ζωγραφικές κατασκευές, φιλοτεχνημένα την τελευταία τριετία παρελαύνουν μορφές από τον κόσμο της ζωγραφικής, της λογοτεχνίας και της σύγχρονης κουλτούρας, όσο κι απ’ τον κόσμο των γελοιογραφιών, που δημιουργεί στην πολύχρονη διαδρομή του. Μέσα από παράδοξες συνθέσεις υλικών, ξύλινες επιδαπέδιες και επιτοίχιες κατασκευές, ζωγραφικά έργα με πηλό και papier-mâché, οι χαρακτηριστικές ολόμαυρες φιγούρες των σατιρικών σκίτσων του Δημήτρη Χαντζόπουλου ζωντανεύουν στις τρεις διαστάσεις και δημιουργούν ένα σκηνικό φαντασίας και με έναν απρόσμενο τρόπο προβληματίζουν για τις επιδράσεις της ψηφιακής πραγματικότητας.