Το Μουσείο Μπενάκη διοργανώνει ένα πρόγραμμα για σχολικές ομάδες με τίτλο "Δίνοντας μορφή στην πέτρα" κάθε Δευτέρα από 2 Οκτωβρίου έως 18 Δεκεμβρίου (10.30-11.45 π.μ.).
Πώς ήταν τα εργαλεία των πρώτων ανθρώπων; Ποια μυστικά μας μεταφέρουν γι' αυτούς τους πρώτους τεχνίτες; Μπορούμε να εντοπίσουμε την αρχή της γλυπτικής σε λίθινα έργα αυτής της τόσο μακρινής εποχής; Το Μουσείο Μπενάκη καλεί τα παιδιά να αναζητήσουν τις απαντήσεις σε μια έκθεση με χειροπελέκεις και άλλα εργαλεία που ταξίδεψαν για πρώτη φορά από όλο τον κόσμο, τόσο παλιά όσο η ιστορία του ανθρώπου. Δεν είναι μόνο το διαφορετικό σχήμα και μέγεθος ή η ποικιλία των πετρωμάτων που τα κάνει τόσο ξεχωριστά. Είναι ακόμη η επιδεξιότητα και η φροντίδα που αποτυπώθηκαν στα δημιουργήματα των πρώτων λιθοξόων καθώς προσπαθούσαν να τους δώσουν μορφή.
Info: 2/10- 18/12 | Δευτέρα, 10.30-11.45 π.μ. | Κόστος €4 ανά μαθητή (ή €5 ξενόγλωσσο)