![Το χελιδόνι και η βελανιδιά](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/23/2386809d6b7b4e9296cbf38437bd2b5e.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Οι εκδόσεις Άπαρσις και η συγγραφέας Μαρία Σκούλου προσκαλούν το κοινό στην παρουσίαση του παραμυθιού "Το χελιδόνι και η βελανιδιά" το Σάββατο 13 Μαΐου και ώρα 11.30 π.μ. στον "Δρόμο του μεταξιού". Για το βιβλίο θα μιλήσουν η διδάκτωρ Νεοελληνικής λογοτεχνίας Αγγελική Αθανασακοπούλου, ο ιστορικός Μιχάλης Κατσικαρέλης, καθώς και η συγγραφέας του βιβλίου. Θα συντονίσει η Κατερίνα Θανοπούλου, εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής και ποιήτρια.
Η τρυφερή ιστορία του χελιδονιού είναι η ιστορία της ζωής μας. Η αναζήτηση, η απορία, η οικογένεια, η ζωή και η απώλεια περνούν από τη συγγραφέα με απλό τρόπο μέσα από πανέμορφες εικόνες αστερόσκονης και συμπαντικής αναζήτησης. Η βελανιδιά γίνεται η μάνα γη, ο φύλακας άγγελος μαθαίνοντας στο χελιδόνι, μέσα από μυστικές συμφωνίες με το φεγγάρι και τ'αστέρια, την αστυνομία και τη συμφιλίωση με το παρελθόν. Η σχέση της με το χελιδόνι ξυπνά στα παιδιά συναισθήματα αγάπης, τρυφερότητας για τα ζώα, τη φύση και ό,τι μας περιβάλλει.
Η Μαρία Σκούλου είναι κοινωνική λειτουργός και εργάζεται στην ειδική αγωγή. Το διήγημα "Το χελιδόνι και η βελανιδιά" είναι το πρώτο διήγημα της που εκδίδεται. Το παιδικό της διήγημα "Το σαλιγκάρι που ήθελε να φτάσει στο φεγγάρι" έχει βραβευτεί με το Β΄ βραβείο από το λογοτεχνικό περιοδικό Κέφαλος.