![Το ΥΠΠΟΑ ανακοινώνει τις βραχείες λίστες Κρατικών Βραβείων Λογοτεχνικής Μετάφρασης και Παιδικού Βιβλίου 2021](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/bc/bc4e94e1664d4f9c8ebf2ddb9b41a2bd.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου η Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγ.Ι. Ρέντη διοργανώνει δύο δράσεις στον χώρο της (Μπιχάκη 15) για μαθητές Δημοτικού. Η "Πρόσκληση για την γιορτή της Άνοιξης" θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1η Απριλίου (11 π.μ-12 μ.μ) και απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 5-7 ετών. Η δράση περιλαμβάνει ανάγνωση ιστοριών και δημιουργικά παιχνίδια με αφορμή το βιβλίο του Τόνι Γούλφ "Οι κάτοικοι του Δάσους". Επίσης, το Σάββατο 8 Απριλίου, "Η Σκακιέρα των Βιβλίων" προσκαλεί παιδιά ηλικίας 8-12 ετών (11 π.μ-12.30 μ.μ.) σε μια παρτίδα σκάκι που συνδυάζει μνήμη, παρατηρητικότητα και κίνηση με αγαπημένα παιδικά βιβλία. Η συμμετοχή στις δράσεις είναι δωρεάν με προεγγραφή.
Δηλώσεις συμμετοχής/ Πληροφορίες: Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγ. Ι. Ρέντη, τηλ. 2104838374
Δευτέρα - Παρασκευή, 1 μ.μ-8 μ.μ