![Πίτερ Παν και Τίνκερμπελ στη Χώρα του Ποτέ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x342/0,0,608,341/crop/both/3c/3cdc8d74943741c89eea388b8a490c4a.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο αιώνιος έφηβος που συμβολίζει την αθωότητα της νιότης, αγαπά το παιχνίδι, την περιπέτεια και την οικολογία ονόματι Πίτερ Παν μαζί με την Τίνκερμπελ φέρνουν τη Χώρα του Ποτέ στο θέατρο Πειραιώς 131 από 12 Φεβρουαρίου μέσα από τη ματιά της Γιούλης Ηλιοπούλου, η οποία διασκεύασε και σκηνοθέτησε την περίφημη ιστορία του Τζέιμς Μπάρι, ενισχύοντας την με οικολογικά μηνύματα. Το κεντρικό μήνυμα του έργου είναι η ευθύνη όλων μας για την καταστροφή του περιβάλλοντος και η επιτακτική ανάγκη να προστατεύσουμε με κάθε τρόπο τη φύση.
![Πίτερ Παν και Τίνκερμπελ στη Χώρα του Ποτέ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/28/2805f81390f44d56bdf2a22afd915594.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ο Πίτερ Παν και η Τίνκερμπελ επιστρατεύουν τους φίλους τους, τα Χαμένα Παιδιά, που έφεραν μαζί τους από τη Γη και όλοι μαζί προσπαθούν να εμποδίσουν τα σχέδια του φιλοχρήματου Κάπτεν Χουκ και των πειρατών του να μολύνουν τους φυσικούς θησαυρούς της μαγεμένης Χώρας του Ποτέ, με απώτερο σκοπό να αποσπάσει το πολύτιμο υλικό "νάρντια” που δημιουργείται από τη Νεραϊδόσκονη και μετατρέπεται σε διαμαντόπετρες πάνω στους βράχους. Έτσι γέμισε τον τόπο με διοξείδιο του άνθρακα και δηλητηριώδη αέρια και άρχισε να μολύνει την ατμόσφαιρα και το νερό της θάλασσας και των ποταμών. Οι νεράιδες, οι γοργόνες, οι Ινδιάνοι, τα χαμένα παιδιά, τα ζώα, τα φυτά, τα λουλούδια άρχισαν να αρρωσταίνουν. Η χώρα του Ποτέ κινδυνεύει να εξαφανιστεί. Στη μάχη του καλού απέναντι στο κακό ο Πίτερ Παν θα τα καταφέρει με επιμονή, θάρρος και γενναιοδωρία, αποδεικνύοντας την μεγάλη αξία που έχει η φιλία για τη ζωή του ανθρώπου.
![Πίτερ Παν και Τίνκερμπελ στη Χώρα του Ποτέ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/17/175723d403b049a9983d900ea7432929.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Μια περιπέτεια με χορό, ακροβατικά, 3D animation, θεαματικές σκηνές ξιφασκίας και βιντεοπροβολές που χαρίζει πολύτιμα μηνύματα για τη φιλία, τη γενναιοδωρία, την επιμονή στο στόχο, την αξία της οικογένειας καθώς και το φλέγον ζήτημα της καταστροφής του περιβάλλοντος και την επιτακτική ανάγκη να προστατεύσουμε τη φύση ο καθένας από την πλευρά του με κάθε δυνατό τρόπο.
![Πίτερ Παν και Τίνκερμπελ στη Χώρα του Ποτέ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/20/20389fbf78e94990815c9c80ae32fa1f.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η Γιούλη Ηλιοπούλου που υπογράφει την κίνηση και τους στίχους των πρωτότυπων τραγουδιών της παράστασης σε μουσική του Γιάννη Φουστέρη, εμφανίζεται ως νεράιδα σε βίντεο. Ο Αναστάσης Κολοβός παίζει το ρόλο του Κάπτεν Χουκ, ενώ συμμετέχει ένας θίασος έμπειρων ηθοποιών και χορευτών (Νίκος Παπαδάκης, Δέσποινα Κασιώτη, Γιώργος Λουρωτός, Κώστας Γόνης, Γλυκερία Χασάπη, Ιωάννα Προκοπίου, Αλέξανδρος Μαλτεζόπουλος, Υακίνθη Παράσχη, Ιάσων Μαλτεζόπουλος, Ελευθερία Γολιχά). Η Κρίστελ Καπερώνη υπογράφει τη μουσική επένδυση, η Τζούλια Μάρκο τα σκηνικά και τα κοστούμια, ο Λάμπρος Σούνδιας τους φωτισμούς και το 3D animation και η Φανή Παρλή τις χορογραφίες.
Προπώληση μέσω viva.gr
Περισσότερες πληροφορίες
Πίτερ Παν και Τίνκερμπελ στη Χώρα του Ποτέ
Ο αιώνιος έφηβος που δημιούργησε η πένα του Τζέιμς Μπάρι καλείται να σώσει τη Χώρα του Ποτέ, σε μια παράσταση που μιλά για την κλιματική αλλαγή.