![Η Πεντάμορφη και το Τέρας… αλλιώς](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/95/957eba180a1c40dea5e0357d412c2c78.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η "Πεντάμορφη και το Τέρας… αλλιώς" παρουσιάζεται φέτος στο Μικρό Παλλάς σε μια μουσικοθεατρική παράσταση-πρόταση από τον σκηνοθέτη Σταύρο Ράγια, που έχει στόχο κερδίσει την αγάπη μικρών και μεγάλων, συνδυάζοντας το χιούμορ με την αλήθεια και την ελαφράδα με τα ουσιαστικά μηνύματα.
Ο καταξιωμένος στιχουργός Παρασκευάς Καρασούλος, έχοντας ήδη υπογράψει ως συγγραφέας στο παιδικό θέατρο δύο μεγάλες επιτυχίες, στην "Πεντάμορφη και το Τέρας … αλλιώς" παραδίδει ένα κείμενο δυνατό, γεμάτο χιούμορ, λυρισμό, δράση και πολλά πανέμορφα τραγούδια, που ξαναδιαβάζει από την αρχή το παραμύθι της Γαλλίδας μυθιστοριογράφου της Γκαμπριέλ-Σουζάν Μπαρμπό ντε Βιλενέβ.
Την Πεντάμορφη υποδύεται η Βικτώρια Ταγκούλη και το Τέρας ο Δώρος Δημοσθένους. Δίπλα τους βρίσκονται ο Αντώνης Γκρίτσης (αφηγητής), η Μαριάννα Γκούτζιου (Τσαγιέρα), ο Δημοσθένης Ελευθεριάδης (Ρολόι) και ο Σταύρος Ράγιας (κηροπήγιο). Τα σκηνικά και τα κοστούμια υπογράφει ο Ανδρέας Γεωργιάδης. Η πρεμιέρα έχει οριστεί για την Κυριακή 27 Νοεμβρίου.
Προπώληση μέσω viva.gr