![Παραμύθια της Άνοιξης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/55/5522901f2d544e2ea92876f8d11677b0.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με αφορμή την εαρινή ισημερία, η Ελληνοαμερικανική Ένωση διοργανώνει τις διαδικτυακές αφηγήσεις "Παραμύθια της Άνοιξης" την Κυριακή 20 Μαρτίου. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 6 μ.μ. μέσω της πλατφόρμα του zoom. Η εθνομουσικολόγος, ραδιοφωνική παραγωγός και πιανίστας Λαμπρινή Γιώτη θα αφηγηθεί σε μικρούς και μεγάλους ιστορίες από διάφορα μέρη του κόσμου τα οποία θα συνοδεύσει με μελωδικούς ήχους.
Η εαρινή ισημερία εκκινεί την περίοδο της άνοιξης, καθώς η μέρα αρχίζει να κυριαρχεί έναντι της νύχτας. Η Γιώτη ανασύρει από το σεντούκι της κέλτικα, σκανδιναβικά και λαπωνικά παραμύθια και τα αφηγείται στους συμμετέχοντες τραγουδώντας με τη συνοδεία πιάνου και νικελχάρπας. Ξωτικά, γοργόνες και άλλα παράξενα πλάσματα παίρνουν σάρκα και οστά και ταξιδεύουν το κοινό σε μαγευτικά μέρη.
Η εκδήλωση απευθύνεται σε παιδιά από 6 ετών και σε όσους μεγάλους νιώθουν παιδιά. Η παρακολούθηση είναι ελεύθερη με προεγγραφές.