![άρμα Άη Βασίλη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/3f/3f16d88baf2a43a1b63ce24f8d2ac2c0.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το άρμα-έλκηθρο του Άη Βασίλη θα διασχίσει τις γειτονιές του Δήμου Νίκαιας-Αγ.Ι. Ρέντη στις 24 και 31 Δεκεμβρίου, ξεκινώντας στις 10.30 π.μ. από τον Αγ. Ι. Ρέντη για να καταλήξει στη Νεάπολη Νίκαιας. Ο Δήμος Νίκαιας - Αγ. Ι. Ρέντη και το Εργαστήρι Καρναβαλιού του Δήμου θα "τραγουδήσουν" τα κάλαντα με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο παραμονή Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς. Το άρμα θα γεμίσει τις γειτονιές της πόλης με χριστουγεννιάτικες και πρωτοχρονιάτικες μελωδίες, μεταφέροντας μηνύματα χαράς και ελπίδας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το άρμα κατασκεύασαν με αγάπη και μεράκι τεχνίτες του Εργαστηρίου Καρναβαλιού του Δήμου και την προηγούμενη χρονιά είχε δώσει χαρά στα παιδιά της Ογκολογικής Μονάδας "ΕΛΠΙΔΑ" με την παραμονή του στο προαύλιο χώρο του νοσοκομείου. Φέτος, λόγω των νέων υγειονομικών πρωτοκόλλων δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί ανάλογη δράση.