![Ψήφισε την ταινία του Βραβείου Νεανικού Κοινού](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2506400/youreuglyyounjaudawanew2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τρεις ταινίες, είκοσι πέντε πόλεις, ένα βραβείο: ποια θα ψηφίσουν οι νέοι Έλληνες σινεφίλ; Την Κυριακή 3/5 η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου φέρνει στη Στέγη το Young Audience Award δίνοντας την ευκαιρία σε εφήβους ηλικίας 12 έως 14 ετών να δουν δωρεάν τις υποψήφιες ταινίες («The Invisible Boy» του Γκαμπριέλε Σαλβατόρες, «My Skinny Sister» της Σάνα Λένκεν και «You’re Ugly Too» του Μαρκ Νούναν) και να επιλέξουν ποια προτιμούν. Οι προβολές, που θα «τρέξουν» ταυτόχρονα σε 25 πόλεις, θα κλείνουν με συζητήσεις ανάμεσα στους θεατές και τα μέλη της ΕΑΚ. Η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί το ίδιο βράδυ στη Γερμανία και θα μεταδοθεί ζωντανά στο yaa.europeanfilmawards.eu.
![Ψήφισε την ταινία του Βραβείου Νεανικού Κοινού - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2506400/youngaudienceawardnew1.jpg)
Περισσότερες πληροφορίες
Young Audience Award 2015
Συμμετέχοντας στο Ευρωπαϊκό Βραβείο Νεανικού Κοινού, τα παιδιά ηλικίας 12-14 ετών έχουν την ευκαιρία να δουν τις τρεις υποψήφιες ταινίες («The invisible boy» του Γκ. Σαλβατόρες, «My skinny sister» της Λ. Λένκεν και «You ’re ugly too» του Μ. Νούναν) και να ψηφίσουν την καλύτερη ταυτόχρονα με συνομηλίκους τους σε ακόμη 24 ευρωπαϊκές πόλεις. Μετά την κάθε προβολή ακολουθούν συζητήσεις με μέλη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Η τελετή απονομής θα μεταδοθεί ζωντανά στο http://yaa.europeanfilmawards.eu