![Άνοιξη παρά τέταρτο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/72/72d32b15bc514c1f8ef9aaaa2cae344b.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το "τσιπουρίζειν" εστί φιλοσοφείν για το αλέγρο "Άνοιξη παρά τέταρτο" που κοντράρει –τόσο σε ατμόσφαιρα όσο και σε μεζέδες– τα καλύτερα τσιπουράδικα του Βόλου. Η αντίληψη του βολιώτικου τσιπουράδικου, χωρίς μενού αλλά με τρεις διαφορετικούς μεζέδες-έκπληξη που έρχονται σε γύρες, κάνει το μαγαζί πολύ ξεχωριστό. Η διαδικασία έχει ως εξής: παραγγέλνεις το πρώτο σου τσίπουρο (ή ούζο ή κρασί ή μπίρα ή αναψυκτικό ή... νερό) κι έρχεται η πρώτη γύρα. Από εκεί και πέρα, οι γύρες με τους μεζέδες συνεχίζουν είτε πιεις είτε όχι, μέχρι όπου πάει! Κι έτσι, όσο περνά η ώρα, τα μεζεδάκια πληθαίνουν: βελούδινες αλοιφές, περιποιημένα αλίπαστα, σπιτικά τουρσιά, καθώς και τα άπαντα του βυθού, που περνάνε από τη σχάρα και το έμπειρο τηγάνι.
Tip: Για όσους δεν αρκούνται στους μεζέδες, υπάρχουν και κυρίως πιάτα, σε συνταγές κλασικές αλλά εξελιγμένες από τους ίδιους, όπως η έξοχη γαριδομακαρονάδα και το πικάντικο μυδοπίλαφο.