Το πνεύμα των Χριστουγέννων
μετουσιωμένο μουσικά σε έξι
συναυλιακά events που έρχονται
να μας βάλουν με τη σειρά τους
στο κλίμα των ημερών. Με κλασικό
και παραδοσιακό προσανατολισμό
και πρόσημο κυρίως...
Καμεράτα
Χριστούγεννα στο Παρίσι του Βασιλιά Ήλιου. Αυτό είναι το glamorous πρόγραμμα για μια εορταστική συναυλία που αποτελείται από τα αντίστοιχα «Te Deum» των Μαρκ-Αντουάν Σαρπεντιέ και Ζαν-Μπατίστ Λιλί. Με όργανα εποχής φυσικά. (Στέγη, 23/12)
Athens Singers
Χριστούγεννα σε μπαρόκ ύφος και ρεπερτόριο, με έντονο δραματικό συναίσθημα και συγκινησιακή φόρτιση. Μουσικές των Χέντελ, Μπαχ αλλά και Βιβάλντι με ένα διακεκριμένο φωνητικό σύνολο, σολίστες και ορχήστρα. (Παρνασσός, 18/12)
Encardia
Παραδοσιακές μελωδίες και χριστουγεννιάτικες ιστορίες από τα ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας μαζί με κάλαντα, παλιά και καινούργια. Όλα αυτά σε συνδυασμό με χορούς και ταραντέλες σε τέσσερις εορταστικές συναυλίες. (Μέγαρο, 20-21 και 27-28/12)
Ένωδον
Μουσικό σύνολο που προέρχεται από την ΚΟΑ σε χριστουγεννιάτικα τραγούδια που πρωτακούστηκαν στο σινεμά κυρίως στη δεκαετία του ’40. Με τη συμμετοχή των λυρικών τραγουδιστών Βάσιας Ζαχαροπούλου και Χρήστου Κεχρή. («Gazarte», 22/12)
Abendmusik
Τρεις νυχτερινές χριστουγεννιάτικες συναυλίες με εκκλησιαστικό όργανο και διακεκριμένους λυρικούς σολίστες (19/12), το φωνητικό σύνολο Corpus Minor (20/12) και το κιθαριστικό σχήμα Guitarte Ensemble (22/12) στην Αγγλικανική Εκκλησία του Αγίου Παύλου.
Φωνές Χριστουγέννων
Με τη σοπράνο Σόνια Θεοδωρίδου σε ευρύ ρεπερτόριο, που εκτείνεται από την «Άγια Νύχτα» και το «Έλατο» μέχρι το «Hallelujah» αλλά και τραγούδια του Τζον Λένον. Και με ποίηση από τους ηθοποιούς Αλέξανδρο Σταύρου και Μαρία Τσαρούχα. (Παρνασσός, 19/12)